Молникот (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молникот

Карта

Местоположба 41°11′41″N 22°32′30″E / 41.19472° СГШ; 22.54167° ИГД / 41.19472; 22.54167Координати: 41°11′41″N 22°32′30″E / 41.19472° СГШ; 22.54167° ИГД / 41.19472; 22.54167
Основни податоци
Место Ѓавато
Општина Богданци
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Молникотархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ѓавато, Општина Богданци. Претставува населба од средниот век.

Во дабовата шума што се наоѓа на 500 м источно од селото, на површина од 50 × 30 м се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди, како и помали грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Мамино — утврдена населба од доцнантичко време
  • Рамниште — населба од доцнантичко време
  • Селиште — сакрален објект од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.