Манастирчето (Стојаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирчето
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750Координати: 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Основни податоци
Место Стојаково
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирчетоархеолошко наоѓалиште во богданското село Стојаково. На западната периферија од селото, во дворот на шталите на ЗИК „Вино-југ“ се гледаат грамади од камени фрагменти од покривни ќерамиди. Во непосредната близина има и камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 114, ISBN 9789989101069