Рамниште (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамниште

Карта

Местоположба 41°11′46″N 22°32′07″E / 41.19611° СГШ; 22.53528° ИГД / 41.19611; 22.53528Координати: 41°11′46″N 22°32′07″E / 41.19611° СГШ; 22.53528° ИГД / 41.19611; 22.53528
Основни податоци
Место Ѓавато
Општина Богданци
Тип

 утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рамништеархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ѓавато, Општина Богданци. Претставува утврдена населба од доцната антика.

На североисточниот раб на селото, на простор од 100 × 70 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и помали грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Мамино — утврдена населба од доцнантичко време
  • Молникот — населба од средниот век
  • Селиште — сакрален објект од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.