Света Гора (Богданци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Гора

Карта

Местоположба 41°12′07″N 22°33′23″E / 41.20194° СГШ; 22.55639° ИГД / 41.20194; 22.55639Координати: 41°12′07″N 22°33′23″E / 41.20194° СГШ; 22.55639° ИГД / 41.20194; 22.55639
Основни податоци
Место Богданци
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Света Гораархеолошко наоѓалиште кај градот Богданци. Претставува населба со некропола од доцната антика и базилика од старохристијанско време.

На 2 км северозападно од селото, лево од патот Гевгелија - Богданци, во нивата на И. Прчев и Р. Кркалачев се гледаат остатоци од ѕидови so кршен камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси. Наодите укажуваат на постоење на старохристијанска базилика, како и на поголема некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 101. ISBN 9989-649-28-6.