Селиште (Ѓавато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°12′02″N 22°32′18″E / 41.20056° СГШ; 22.53833° ИГД / 41.20056; 22.53833Координати: 41°12′02″N 22°32′18″E / 41.20056° СГШ; 22.53833° ИГД / 41.20056; 22.53833
Основни податоци
Место Ѓавато
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ѓавато, Општина Богданци. Претставува сакрален објект од средниот век.

На 500 м североисточно од селото се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и градежен материјал. Преданијата упатуваат на сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Мамино — утврдена населба од доцнантичко време
  • Молникот — населба од средниот век
  • Рамниште — населба од доцнантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.