Кошкут (Стојаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошкут


Местоположба 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750Координати: 41°9′20″N 22°34′39″E / 41.15556° СГШ; 22.57750° ИГД / 41.15556; 22.57750
Основни податоци
Место Стојаково
Општина Богданци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кошкутархеолошко наоѓалиште во богданското село Стојаково. Претставува археолошки наод - населба и некропола од доцната антика На 500 м северно од селото и лево од асфалтниот пат за Богданци, во нивите на Т. Спиров и на други се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На периферијата на наоѓалиштето се гледаат камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 114, ISBN 9789989101069