Селемлиско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селемлиско Езеро
Селемлиско Езеро - Поглед на Селемлиското Езеро
Селемлиско Езеро - Поглед на Селемлиското Езеро
Поглед на Селемлиското Езеро
Координати 41°08′31″N 22°36′50″E / 41.14194° СГШ; 22.61389° ИГД / 41.14194; 22.61389Координати: 41°08′31″N 22°36′50″E / 41.14194° СГШ; 22.61389° ИГД / 41.14194; 22.61389
Вид вештачко
Главен дотек Селемлиска Река
Главен истек Селемлиска Река
Земји во сливот Македонија
Најг. должина 600 м
Најг. ширина 400 м
Најг. длабочина 10 м
Водна зафатнина 840.000 м3[1]


Селемлиско Езеро или Селемлијавештачко езеро во непосредна близина на селото Селемли, на крајниот југоисток на Македонија, непосредно до границата со Грција. Езерото било создадено во текот на 1970-тите години за наводнување на околните насади со лозје.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Езерото со околината

Езерото името го добило по селото Селемли, во чијашто непосредна близина се наоѓа.

Географија[уреди | уреди извор]

По својата големина, Селемлиско Езеро спаѓа во групата на мали вештачки езера, при што неговата зафатнина изнесува 840.000 м3 вода.[1] Езерото има издолжен облик и се протега во правец север-југ. Неговата должина изнесува околу 600 метри, додека најголемата ширина изнесува околу 400 метри. Езерото има длабочина од 3 до 10 метри. Основен извор за полнење со вода е мала рекичка која извира во Егејска Македонија, но од неа езерото нема постојан прилив на вода, така што значаен извор се есенските и пролетните дождови. Нивото на водата во езерото е доста променливо, па во некои сушни години опаѓа и за повеќе од 3 метри.

Риби[уреди | уреди извор]

Езерото располага со богат рибен фонд и е привлечно место за рекреација на спортските риболовци. Во минатото езерото било испразнувано и порибувано, така што во него денес се среќаваат следните видови риба: крап, караш, сончаница, црвеноперка, љињак, штука, сом и костреш.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Стратегија за климатски промени на Општина Богданци за периодот 2014-2020“ (PDF). Богданци: Општина Богданци. мај 2014. Посетено на 29 мај 2017.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]