Прејди на содржината

Гевгелиско-валандовска Котлина

Координати: 41°12′N 22°30′E / 41.200° СГШ; 22.500° ИГД / 41.200; 22.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гевг-валанд. Котлина во рамките на Македонија
Гевг-валанд. Котлина
Местоположба на Гевгелиско-валандовската Котлина во Македонија
Поглед кон Валандовското Поле

Гевгелиско-валандовска Котлинакотлина во областа Бојмија, Јужна Македонија и преку границата со денешна Грција. Ограничена е со водоразделните линии по планините Кожуф, Марјанска, Плауш, Беласица, Боска и Карабалија. Се простира по течението на Вардар од селото Удово на север до Циганската Клисура на југ, која се наоѓа во Кукушкиот Округ, Егејска Македонија. Котлината зафаќа вкупна површина од 1000 км2, а се протега на надморска височина од 46 до 2.100 м.[1] Ова е едно од најтоплите места во Р Македонија; се одликува со изменетосредоземноморска клима[2] со средногодишна темепратура од 14,2 °C и годишни врнежи од 694,6 мм.[3]

Поделба[уреди | уреди извор]

Плавини[уреди | уреди извор]

Поради големата висинска меѓу дното на котлината и највисоките делови на Кожуф, реките носат големи количини материјал, кој го таложат во облик на плавини. Особено се истакнуваат геолошки поновите плавини на реките Конска, Кованска и Серменинска, на кои се расположени населени места.

Ридови[уреди | уреди извор]

Котлината има повеќе ридови високи од 30 до 50 м. Позабележителни се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Група автори (2016). „Гевгелиско-валандовска Котлина“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 131. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. Климата во Република Македонија, Студија за геодиверзитетот, стр. 24
  3. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Гевгелиско-валандовска Котлина“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 340–341. Text "series " ignored (help)

41°12′N 22°30′E / 41.200° СГШ; 22.500° ИГД / 41.200; 22.500