Кованска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кованска Река
Викиекспедиција Бојмија 076.jpg
Поглед на реката од патот кон селото Кованец
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоКожуф (од Флора)
 • надм. вис.1700 м
Устие 
 • место
Вардар (кај Прдејци)
 • координати
41°13′08.0″N 22°30′14.7″E / 41.218889° СГШ; 22.504083° ИГД / 41.218889; 22.504083Координати: 41°13′08.0″N 22°30′14.7″E / 41.218889° СГШ; 22.504083° ИГД / 41.218889; 22.504083
 • надморска височина
53 м
Должина24 км
Големина на сливот62 км2
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море

Кованска Рекарека во Југоисточна Македонија и десна притока на Вардар.

Течение[уреди | уреди извор]

Кованска Река извира од месноста Флора на планината Кожуф, на надморска височина од 1.700 м. Ја одминува месноста Брлово, примајќи ја Брловска Река, па продолжува по падините на Кожуф најпрвин во правец југозапад-североисток, а потоа кај месноста Високи Камен свртува и продолжува во правец северозапад - југоисток, по што навлегува во Гевгелиското Поле. Таа поминува покрај селата Кованец и Прдејци, а во Вардар се влева од нејзината десна страна, во близина на селото Прдејци, на надморска височина од 53 м.[1][2]

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Вкупната должина на реката изнесува 24 км. Нејзиното сливно подрачје зафаќа површина од 62 км2 и истото припаѓа на Егејскиот слив. Реката извира на надморска височина од 1700 м, а се влева на височина од 53 м, при што вкупната висинска разлика изнесува 1647 м, а просечниот релативен пад 69 ‰.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во Стратегијата за одржлив развој на Општина Гевгелија за периодот 2006-2011 година, како долгорочно решение за трајно решавање на проблемот на Општина Гевгелија била педложена изградба на брана на Кованска Река, сместена под селото Кованец, на надморска височина од 149 м, со зафатнина од 14.400.000 м3.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Реката од патот кој води до селото Кованец

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 37. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 „Риболовна основа за „Слив на Вардар - долно течение" за период 2011-2011“ (PDF). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-05. Посетено на 27 мај 2017.
  3. „Стратегија за одржлив развој на Општина Гевгелија за периодот 2006-2011“ (PDF). Гевгелија: Општина Гевгелија. септември 2006. стр. 45. Посетено на 29 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]