Дворишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дворска Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дворишка Река
Циронска Река
Преведена
Викиекспедиција Малешевија (129).jpg
Поглед на Дворишка Река покрај патот кој води до селото Двориште
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоОгражден
Устие 
 • место
Лебница
 • координати
41°34′7″N 22°57′59″E / 41.56861° СГШ; 22.96639° ИГД / 41.56861; 22.96639Координати: 41°34′7″N 22°57′59″E / 41.56861° СГШ; 22.96639° ИГД / 41.56861; 22.96639
Големина на сливот95 км2[1]
Особености на сливот
ТечениеЛебницаСтрумаЕгејско Море

Дворишка Река (позната и како Дворска Река или Циронска Река; во горниот тек нарекувана: Преведена/Преведенска Река) — река во Македонија, сместена во северниот дел на планината Огражден, јужно од градот Берово, помеѓу Огражден и Малешевските Планини. Реката претставува вододелница на реката Брегалница и Струмица.[1]

Поминува низ селото Двориште, од каде и го добила своето име. На крајот се влева во реката Лебница.[1]

Зафаќа сливно подрачје од 95 км2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 77. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]