Дворишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дворска Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дворишка Река
Викиекспедиција Малешевија (129).jpg
Поглед на Дворишка Река покрај патот кој води до селото Двориште
Други имињаЦиронска Река
Преведена
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворОгражден
УстиеЛебница
ТечениеЛебницаСтрумаЕгејско Море
Сливна повр.95 км2[1]

Дворишка Река (позната и како Дворска Река или Циронска Река; во горниот тек нарекувана: Преведена/Преведенска Река) — река во Македонија, сместена во северниот дел на планината Огражден, јужно од градот Берово, помеѓу Огражден и Малешевските Планини. Реката претставува вододелница на реката Брегалница и Струмица.[1]

Поминува низ селото Двориште, од каде и го добила своето име. На крајот се влива во реката Лебница.[1]

Зафаќа сливно подрачје од 95 км².[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]