Огражден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огражден во рамките на Македонија
Огражден
Местоположба на Огражен во Македонија

Огражден — планина во Македонија и Пиринска Македонија (денес во Бугарија). Се наоѓа во југоисточниот дел на Р. Македонија, северно од планината Беласица, североисточно од Струмица и северозападно од Петрич. Највисок врв на Огражден е Огражденец, висок 1.744 метри[1], кој се наоѓа во Р. Македонија.

По оваа планина е наречен и заливот Огражден на островот Ливингстон во Јужните Шетландски Острови на Антарктикот.

Црвено Поле[уреди | уреди извор]

Авантуристички парк[уреди | уреди извор]

На Огражден е предвидена изградба на авантуристички парк, детски игралишта и велосипедски парк, како дел од развојот на повеќе туристички места на планината по иницијатива на Центарот за развој на Југоисточниот Регион.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 113. Посетено на 16 јануари 2024.
  2. Ѓорѓиев, Зоран (13 октомври 2015). „Планината Огражден да се уреди во авантуристички парк“. Сител. Посетено на 16 јануари 2016.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°31′15″N 22°52′40″E / 41.52083° СГШ; 22.87778° ИГД / 41.52083; 22.87778