Демирхисарска Котлина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демирхисарска Котлина во рамките на Македонија
Демирхисарска Котлина
Местоположба на Демирхисарска Котлина во Македонија

Демирхисарска Котлинакотлина во областа Железник, во горното сливно подрачје на Црна Река, од изворишните делови до селото Бучин (влезот на Црна во Пелагонија). Ограничена е со водоразделните линии по Бушева Планина, Баба Сач, Илинска, Плакенска и Бигла со нивните разграноци[1]. Повисоките предели на котлината изобилува со засеци, кои ја делат на неколку посебни целини. Зафаќа вкупна површина од 645,3 км2 од кои на рамничарскиот дел отпаѓаат 66,8 км2 и лежат на надморска височина од 600 до 700 м.[1]

Во котлината се издвојуваат следниве целини:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Група автори (2016). „Демирхисарска Котлина“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 133. ISBN 978-9989-110-90-0.

Координати: 41°13′51″N 21°12′43″E / 41.23083° СГШ; 21.21194° ИГД / 41.23083; 21.21194