Кривопаланечка Котлина

Координати: 42°10′N 22°08′E / 42.167° СГШ; 22.133° ИГД / 42.167; 22.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кривоп. Котлина во рамките на Македонија
Кривоп. Котлина
Местоположба на Кривопаланечката Котлина во Македонија

Кривопаланечка Котлинакотлинска целина во североисточна Македонија ограничена со водоразделната линија која започнувајќи од клисурестиот дел на Крива Река кај селото Кетеново се протега преку превојот Страцин по ограноците на Козјак, Герман, Билина, преку превојот Деве Баир и Осоговските Планини. Зафаќа вкупна површина од 768,1 км2, од кои 76,6 км2 се рамничарски, претежно на надморска висина од 400-600 м.[1]

Поделба[уреди | уреди извор]

Пониските предели се делат на Кривопаланечка и Славишка депресија. Во втората од особено значење е големото Славишко Поле со историско-географската област Славиште.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Маркоски, Благоја (2005). „Картографско дефинирање и диференцирање на котлинските просторни целини во Република Македонија“ (PDF). Билтен на заводот за физичка географија. Скопје: ПМФ. 2 (2005): 47–66. ISSN 1409-8288.

42°10′N 22°08′E / 42.167° СГШ; 22.133° ИГД / 42.167; 22.133