Североисточен Регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Североисточна Македонија)
Североисточен Плански Регион
Регион
Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg
Грб
Потекло на името: Името потекнува од местоположбата во Републиката.
Земја Македонија Македонија
Површина 2,310 км2
Население 173,814 (2002)
Основано 2009
Часовен појас UTC +1
Повикувачки бр. 031
Oпштини 6
Седиште Куманово
Раководител Младен Протиќ
Контакт 031/ 424-878
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Портал: Официјално мрежно место

Североисточен Регион — еден од осумте статистички региони на Македонија. Тој се наоѓа во североисточниот дел на државата и се граничи со Скопскиот и со Источниот Регион. Главен центар на регионот е градот Куманово.

Општини[уреди | уреди извор]

Карта на општините.

Североисточниот Регион опфаќа шест општини, и тоа:

  1. Coat of arms of Kratovo Municipality.svg Кратово
  2. Coat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
  3. Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg Куманово
  4. Coat of arms of Lipkovo Municipality.jpg Липково
  5. Coat of arms of Rankovce Municipality.svg Ранковце
  6. Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане

Демографија[уреди | уреди извор]

Карта на етничките групи во Североисточниот Регион.

Население[уреди | уреди извор]

Моментално, североисточниот регион има околу 173.814 жители, или 9 % од населението на Македонија.

Попис Население Промена
1994 163.841 н/п
2002 173.814 +6,84 %

Најголеми населени места[уреди | уреди извор]

Најголемите населени места во регионов се:

Ранг Населено место Население
1 Куманово 70.842
2 Крива Паланка 14.558
3 Кратово 6.924
4 Слупчане 3.789
5 Матејче 3.394
6 Лојане 2.682
7 Липково 2.644
8 Ваксинце 2.579
9 Оризари 2.094
10 Опае 1.994

Народи[уреди | уреди извор]

Најброен народ во регионот се Македонците, покрај нив живеат и:

Народ Жители Удел (%)
Вкупно 173.814 100
Македонци 102.108 58.74
Албанци 53.650 30.86
Срби 10.479 6.02
Роми 5.132 2.95
други 2.445 1.40

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]