Мариовска Котлина

Координати: 41°14′0″N 21°45′0″E / 41.23333° СГШ; 21.75000° ИГД / 41.23333; 21.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариовска Котлина во рамките на Македонија
Мариовска Котлина
Местоположба на Мариовската Котлина во Македонија

Мариовска Котлина — нетипична котлина во Јужна Македонија, во средното течение на Црна Река. Се протега од Скочивир до Галиште, ограничено со водоразделните линии кои водат по планината Ниџе со Кајмакчалан и Козјак од десната и Селечка Планина и Дрен од левата страна на Црна Река. Зафаќа површина од 897,3 км2[1], иако Мариовската Котлина повеќе е речно ерозивно проширување отколку типична котлина.

Висината на теренот во котлината се движи од 350 до 2.520 м[1], но најголемиот дел е на висина од 600 до 1.100 м, што укажува на тоа дека релјефот е обликуван од речни теченија. Доказ за ова е и отсуството на рамничарски предели.

Административно, котлината припаѓа на Општина Прилеп и Општина Кавадарци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Група автори (2016). „Мариовска котлина“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 132. ISBN 978-9989-110-90-0.

41°14′0″N 21°45′0″E / 41.23333° СГШ; 21.75000° ИГД / 41.23333; 21.75000