Лазечка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лазечка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
УстиеЦрна Река

Лазечка Рекарека во Југозападна Македонија и десна притока на Црна Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката тече во јужниот дел од Битолското Поле, од југозапад кон југоисток, односно од селото Лажец до селото Горно Егри. Се влева во Црна Река од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 41. ISBN 978-9989-2117-6-8.