Журешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Журешница
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Демир Хисар
СелоЖурче
Физички особености
Извор 
 • местоЦрна Река
Особености на сливот

Журешница — река на јужната падина на Бушева Планина, северно од Демир Хисар.

Течение[уреди | уреди извор]

Извира на 1390 м.н.в. северозападно од Крушево. Во Црна Река се влева кај с. Сладуево, на 625 н.м.в. Поминува низ селата Острилци и Журче. Долга е 17,8 км. Зафаќа сливно подрачје од 41,7 км2.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. ISBN 978-9989-2117-6-8.