Зрновска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зрновска Река
Zrnovska reka.jpg
Зрновска Река во центарот на Зрновци
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворКозобран на Плачковица
1.420 м
УстиеБрегалница кај патот Кочани-Зрновци
Сливна повр.70 км2
Физички особености
Должина24 км

Зрновска Рекарека во источниот дел на Македонија, во атарот на Општина Зрновци, и е лева притока на Брегалница. Извира под врвот Козобран, во месноста Бохчалија, на Плачковица, на надморска височина од 1.420 м.

Сливното подрачје на Зрновска Река изнесува 70 км2, а должината 24 км[1]. Нејзиниот релативен пад изнесува 47,6%. Од извориштето тече кон запад под името Улмија, а потоа свртува кон север и е позната како Зрновска.

До селото Зрновци реката е планинска со клисуреста долина, а потоа низ полето, до вливот, тече како рамничарска река. Се влева непосредно до патот Кочани-Зрновци, на надморска височина од 325 метри. Од реката се наводнуваат околу 250 хектари под пченка, праз и други земјоделски култури.

На реката Зрновка има изградено хидроцентрала, што во голема мера го изменила природниот водотек на реката и животните услови во неа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]