Сариташ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сариташ
Сари Таш и Алти Текне на Плачковица 01.jpg
Поглед на врвот Сариташ (во преден план) со врвот Алтитекне (во позадина)
Највисока точка
Надм. вис.1.385 м
Координати41°48′28.7″N 22°31′38.0″E / 41.807972° СГШ; 22.527222° ИГД / 41.807972; 22.527222
Географија
Сариташ на интерактивна карта
Матичен венецПлачковица
Искачување
Прво освојувањенепознато

Сариташ — врв на планината Плачковица со надморска височина од 1.385 метри. Врвот се издига во северниот дел од планината, на огранката која се испушта од врвот Чупино кон запад.[1] Врвот Сариташ се издигнува на северната падина во повнатрешниот дел на билото на Плачковица, помеѓу доловите во изворишните подрачја на Градечка и Виничка Река. Потеклото на самиот топоним доаѓа од турскиот јазик со значење на жолт (sari) камен (tekne), каква што впрочем е и жолтеникавата боја која ја има на камењата на самиот врв и срт.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]