Смиланска Река

Координати: 41°40′46.8″N 22°37′25.3″E / 41.679667° СГШ; 22.623694° ИГД / 41.679667; 22.623694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Смиланска Река
Местоположба
Физички особености
УстиеПлаваја
 • координати
41°40′46.8″N 22°37′25.3″E / 41.679667° СГШ; 22.623694° ИГД / 41.679667; 22.623694
 • надм. вис.
710 м
Особености на сливот

Смиланска Рекарека во Југоисточна Македонија и десна притока на Плаваја.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во југоисточниот дел на планината Плачковица. Поминува низ селото Смиланци, а потоа се влева во Плаваја од нејзината десна страна.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 66. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]