Бел Камен (Плачковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бел Камен
Бел Камен (Плачковица).jpg
Поглед на Бел Камен со Момин Преслап од Чупино
Највисока точка
Надм. вис.1.707 м
Координати41°46′16.01″N 22°33′50.93″E / 41.7711139° СГШ; 22.5641472° ИГД / 41.7711139; 22.5641472
Географија
Бел Камен на интерактивна карта

Матичен венецПлачковица
Искачување
Прво освојувањенепознато

Бел Камен — врв на планината Плачковица со висина од 1.707 м. Врвот се издига во источниот дел од планината, каде што се и врвовите Лисец (1.754 м), Чупино Брдо (1.725 м) и Кара Тепе (1.625 м).[1] На врвот се наоѓа споменик посветен на Народноослободителната борба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]