Морошка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морошка Река
Местоположба
Физички особености
Устиесе разводнува во Кочанско Поле
Особености на сливот

Морошка Река или Мородвишка Рекарека во Источна Македонија која се разводнува во Кочанско Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Плачковица и поминува низ селото Мородвис. Се разводнува во Кочанско Поле.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 49. ISBN 978-9989-2117-6-8.