Блатешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блатешница
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Vinica Municipality, Macedonia.svg Виница
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеМалешевска Река
ТечениеМалешевска РекаОсојницаБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.21,35 км2

Блатешница — река во Македонија, сместена на источната падина на планината Плачковица.[1]

Извира на источната падина на планината Плачковица, при што поминува низ селото Блатец. На крај се влева во Малешевска Река. Има сливно подрачје од 21,35 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.