Блатешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блатешница
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Vinica Municipality, Macedonia.svg Виница
Физички особености
Извор 
 • местоПлачковица
Устие 
 • место
Малешевска Река
Големина на сливот21,35 км2
Особености на сливот
ТечениеМалешевска РекаОсојницаБрегалницаВардарЕгејско Море

Блатешница — река во Македонија, сместена на источната падина на планината Плачковица.[1]

Извира на источната падина на планината Плачковица, при што поминува низ селото Блатец. На крај се влева во Малешевска Река. Има сливно подрачје од 21,35 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.