Кара Тепе (Плачковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бел Камен
Врв Кара Тепе на Плачковица.jpg
Кара Тепе
Највисока точка
Надм. вис.1.625 м
Координати41°44′39.66″N 22°36′37.55″E / 41.7443500° СГШ; 22.6104306° ИГД / 41.7443500; 22.6104306
Географија
Бел Камен на интерактивна карта

Матичен венецПлачковица
Искачување
Прво освојувањенепознато
Најлесен патБлатецМомин Преслап — Кара Тепе

Кара Тепе — врв на планината Плачковица со висина од 1.625 м. Врвот се издига во источниот дел од планината, каде што се и врвовите Лисец (1.754 м), Чупино Брдо (1.725 м) и Бел Камен (1.707 м).[1] Просторот над кој се издига врвот е со високо обрасната шума.

Искачување[уреди | уреди извор]

Најлесен правец за искачување на врвот е оној од селото Блатец, кој продолжува на југ по течението на реката Блатешница до Момин Преслап (1.514 м). Потоа, патот скршнува на југоисток и по неколку километри води до поднежјето на врвот, каде што е потребн да се направи промена на правецот низ шумест предел кон врвот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]