Видовишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видовишка Река
Местоположба
Физички особености
Устиесе разводнува во Кочанско Поле
Особености на сливот

Видовишка Река — река во Источна Македонија која се разводнува во Кочанско Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Плачковица и поминува низ селото Видовиште. Се разводнува во Кочанско Поле.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 17. ISBN 978-9989-2117-6-8.