Биначка Морава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биначка Морава
ЗемјаМакедонија Македонија,  Србија,  Косово
Слив
Главен изворnear Скопска Црна Гора, Македонија
Устиесо Прешевска Моравица ја образува Јужна Морава кај Бујановац
Физички особености
Должина49 км
Биначка Морава на Ризницата

Биначка Мораварека што тече низ северна Македонија и јужна Србија (вкл. југоисточно Косово). Тече во правец југозапад-североисток, ја преминува границата со Србија, и по течение од 49 км кај Бујановац се спојува со Прешевска Моравица, образувајќи ја Јужна Морава.

Извор и течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Скопска Црна Гора, северно од Скопје. Се образува со слевањето на Кључевска и Слатинска Река, кои заедно ја сочинуваат Голема Река. Реката тече уште 4 км во Македонија, па ја преминува границата и го добива името Биначка Морава, по селото Бинач, Општина Витина. Понатаму тече покрај Витина, а потоа и крај Гнилане, за кое некогаш имала големо значење. Оттаму продолжува кон селата Доморовце и Кончуљ, па ја образува Јужна Морава заедно со Прешевска Моравица.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]