Бујановац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бујановац
Бујановац
Bujanoc
Општина и град
Автобуска станица
Автобуска станица
Грб на Бујановац
Грб
Локација на картата на Србија
Локација на картата на Србија
Координати: 42°28′ СГШ 21°46′ ИГД / 
Држава  Србија
Округ Пчињски
Населби 59
Управа
 • Градоначалник Нагип Арифи
Површина[1]
 • Општина 461 km2 (178 sq mi)
Население (2002)[2]
 • Општина 43.302
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 17520
Повикувачки број +381 17
Регистарска ознака BU
Мреж. место bujanovac.rs/en

Бујановац е град и општина во Пчињскиот округ во Јужна Србија, близу реката Јужна Морава. Познат е по изворите на минерална вода, но и по Бујановачка бања. Лоциран е во географската област позната како Прешевска Долина. Населението на општината изнесува 43,302 жители (2002).

Демографија[уреди | уреди извор]

Националност Population
1948[3][a]
Број
1953[4][a]
Број
1961[5]
Број
1971[6]
Број
1981[7]
Број
1991[8]
Број
2002[9]
Број
2011[10][b]
Албанци 27,174 28,653 16,618 21,209 25,848 29,588 23,681 244
Срби 25,143 27,681 20,033 18,840 15,914 14,660 14,782 12,989
Роми 2,838 - 11 2,749 4,130 4,408 3,867 4,576
Македонци 29 54 40 55 105 - 36 47
Бугари 9 23 - - - - 33 23
Горанци - - - - - - 10 60
Црногорци 23 16 8 23 24 44 7 19
Муслимани по националност 314 - 134 81 121 133 6 15
Југословени - 91 1,081 15 96 75 2 3
Останати 408 6,286 1,147 550 451 330 878 91
Вкупно 55,938 62,804 39,064 43,522 46,689 49,238 43,302 18,067

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шаблон:Serbian municipalities 2006
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“. Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/Popis2011/Knjiga20.pdf. посет. 27 јуни 2014 г. 
  3. „STALNO STANOVNISTVO PO NARODNOSTI“. Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1948/pdf/G19484001.pdf. посет. 4 март 2015 г. 
  4. „UKUPNO STANOVNIŠTVO PO NARODNOSTI (1953)“. Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1953/Pdf/G19534001.pdf. посет. 3 март 2015 г. 
  5. „Knjiga III: Nacionalni sastav stanovništva FNR Jugoslavije (1961)“ (на serbian). Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1961/Pdf/G19614001.pdf. посет. 3 март 2015 г. 
  6. „Knjiga III: Nacionalni sastav stanovništva FNR Jugoslavije (1971)“ (на serbian). Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1971/Pdf/G19714001.pdf. посет. 3 март 2015 г. 
  7. „Nacionalni sastav stanovništva SFR Jugoslavije (1981)“. Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1981/Pdf/G19814001.pdf. посет. 3 март 2015 г. 
  8. „STANOVNIŠTVO PREMA NACIONALNOJ PRIPADNOSTI (1991)“. Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1991/pdf/G19914021.pdf. посет. 3 март 2015 г. 
  9. „Popis stanovnistva, domacinstava i stanova u 2002“ (на serbian). http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G2002/pdf/G20024001.pdf. посет. 3 март 2015 г. 
  10. „Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији“. Republički zavod za statistiku. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/Popis2011/Nacionalna%20pripadnost-Ethnicity.pdf. посет. 3 март 2015 г.