Гратчевски Водопад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гратчевски Водопад
Поглед на водопадот
Карта
МестоВелика Река
Највисок слап12 м

Гратчевски Водопадводопад сместен на планината Осогово, по течението на Велика Река, на околу 1 км од езерото Гратче.

Настанок и опис[уреди | уреди извор]

Во 1958 година, на Велика Река била изградена помошна брана од камени блокови којашто имала за цел да го спречи наглиот проток на водата до месноста Рамна Скала, каде што се градела главната брана. Со надоаѓањето на гранки, камења и земја, помошната брана започнала да се полни со почва, па со тек на време се создал водопад. Водопадот е висок 12 м и е оддалечен околу 1 км од вливот на Велика Река во езерото Гратче.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]