Боишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боишка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБигла
1.430 м
УстиеЦрна Река
Сливна повр.95 км2
Физички особености
Должина15 км

Боишка Река или Катунишка Рекарека во Пелагониски Регион и притока на Црна Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во северниот дел на планината Бигла, на надморска височина од 1.430 м. По течението на реката, таа собира неколку притоки главно од левата страна, меѓу кои најзначајни се Пакатска, Церовска и Вировска Река. Од десната страна најзначајна притока е Мреношка Река. Во горниот тек е позната под името „Катунишка Река“. Се влева во Црна Река од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.