Блато (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блато
Канализираниот тек на реката кај селото Боротино
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоДаутица
 • надм. вис.1.170 м
Устие 
 • место
Црна Река
 • координати
41°14′11″N 21°24′1″E / 41.23639° СГШ; 21.40028° ИГД / 41.23639; 21.40028Координати: 41°14′11″N 21°24′1″E / 41.23639° СГШ; 21.40028° ИГД / 41.23639; 21.40028
 • надм. вис.
591 м
Должина44 км
Големина на сливот937 км2
Особености на сливот
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Блато (во изворишниот дел позната како Строшка Река) — река во средишниот дел на Македонија, која се влева во Црна Река како нејзина лева притока.[1]

Тек[уреди | уреди извор]

Реката има најголема сливна површина од притоките на Црна Река, вкупно 937 км2, меѓутоа има најмал релативен пад на своето корито од само 13,2‰.[2]

Во изворишниот дел е позната како Строшка Река. Се влива во реката Црна кај селото Тројкрсти на височина од 591 метар.[2]

Долга е 44 километри.[2]

Прима повеќе притоки меѓу кои поважни се: Прилепска Река во чиј горен тек е изградено вештачкото Прилепско Езеро, потоа Зрза Река и Селишна Река.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „РИБОЛОВНА ОСНОВА ЗА РИБОЛОВНА ВОДА "СЛИВ НА ЦРНА РЕКА" ЗА ПЕРИОД 2016 - 2022“ (PDF). Посетено на 8 јануари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]