Прејди на содржината

Циганска Клисура

Координати: 41°03′49″N 22°31′49″E / 41.0635° СГШ; 22.5303° ИГД / 41.0635; 22.5303
Од Википедија — слободната енциклопедија
Циганска Клисура
Στενά της Τσιγγάνας
Должина10 км С - Ј
Геологија
Видклисура
Географија
МестоположбаБојмија, Егејска Македонија
ЗемјаГрција
Координати41°03′49″N 22°31′49″E / 41.0635° СГШ; 22.5303° ИГД / 41.0635; 22.5303
РекаВардар
Карта

Циганска Клисура (грчки: Στενά της Τσιγγάνας, турски: Çingene Derbent, Ченгене Дервент) — забележителна клисура во областа Бојмија, Егејска Македонија. и последната клисура на Вардар пред да се влее во Егејското Море.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Клисурата почнува веднаш по јужниот крај на Гевгелиско-валандовската Котлина и минува низ источните пазуви на планината Пајак. Почнува од север откако реката ќе го одмине селото Шљопинци и излегува кај градовите Ругуновец и Бојмица. Долга е 10 км.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ίντος, Χρήστος (14 март 2018). „«Τα στενά της Τσιγγάνας» Ιστορική αναφορά και προοπτική αξιοποίησης“. maxitis.gr. Посетено на 31 март 2021.