Пајак (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пајак
Πάικο
Paiakpl031.jpg
Поглед на Пајак
Највисока точка
Надм. вис.1.650 м [1]
Географија
МестоЕгејска Македонија, Грција
Матичен венецЦентрална Македонија

Пајак (грчки: Πάικο, Пајко) — планина во Егејска Македонија, денес во Грција.[3]

Планината се наоѓа во северниот централен дел на Егејска Македонија и низ неа минуваат општинските граници на Пајонија, (на исток), Меглен (на запад) и Постол на југ на областа Централна Македонија.

Највисок врв е Поглед (Πογλέτι, Поглети) - 1.650 м. Други врвови се Вртоп (Βερτόπια, Вртопија), 1.490 м и Гроб (Γκροπ, Гроп), 1.458 м.

Во источното подножје на Пајак се градовите Гуменџе (Гумениса) и Бојмица (Аксиуполи), јужно - Ениџе Вардар (Јаница), а на западната страна Меглен (Моглена).

Наводи[уреди | уреди извор]