Карали (планина)

Координати: 39°55′37″N 21°17′17″E / 39.9269° СГШ; 21.2881° ИГД / 39.9269; 21.2881
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карали
Καραλή
Карали на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.235 м
Координати39°55′37″N 21°17′17″E / 39.9269° СГШ; 21.2881° ИГД / 39.9269; 21.2881
Географија
МестоГребенско, Егејска Македонија
Карта

Карали или Карпенос (грчки: Καραλή или Κάρπενος) — планина во Гребенско, Егејска Македонија. Претставува дел од поголемиот венец Пинд.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината преставува дел од северниот дел на планинскиот венец Пинд. Сместена е меѓу селата Монахит на север, Турија на југ и Кипурѓо на исток. Од планината Ликотрипа на северозапад е одделена од клисурата/превојот на Монахит и потоците Палиамбела и Керасија. На југ е одделена од планината Петрокамбос од долината на Турија, а на југоисток големиот поток Куцафира ја одделува од планинскиот комплекс Хасија.[1]

Карпите на планината се конгломерати, песочници, флиш и варовници.[1]

Врвот може да се искачи од Турија (970 м) за околу 4 часа или со кола по планински пат.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Карали, Карпенос Καραλή, Κάρπενος 1.235[1]
Кали Руса Καλή Ρούσα 1.120[1]
Карпенос Κάρπενος 1.176[1]
Кокинос Милос Κόκκινος Μύλος 1.060[1]
Кутра Κούτρα 1.080[1]
Мандила, Фаќоли Μαντήλα, Φακιόλι 1.233[1]
Мегали Рахи Μεγάλη Ράχη 1.143[1]
Салтагини Σαλταγκίνη 1.201[1]
Муховец, Церадија Τσεράδια, Μουχοβέτσι 1.093 - 1.040[1]
Чука Карали, Чука Караили Τσούκα Καραλή, Τσούκα Καραϊλή 1.231[1]
Чума Τσούμα 1.027[1]
Арнавити Αρναβίτη 980[1]
Горѓани, Корифи Κορυφή, Γόργιαννη 867[1]
Крипсано Κρύψανο 900[1]
Палеохори Παλαιοχώρι 798[1]
Рахи Папа Ράχη Παπά 800[1]
Сула Σούλα 867[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 404. ISBN 978-960-86676-6-2.