Алонорахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алонорахи
Αλωνορράχη
Алонорахи на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.957 м
Координати40°04′02″ N; 21°50′07″ E / 40.0672° СГШ; 21.8354° ИГД / 40.0672; 21.8354Координати: 40°04′02″ N; 21°50′07″ E / 40.0672° СГШ; 21.8354° ИГД / 40.0672; 21.8354
Географија
МестоКожанско, Егејска Македонија
Матичен венецКамбуница
Карта

Алонорахи (грчки: Αλωνορράχη) — планина во Кожанско, Егејска Македонија. Претставува дел од планината Камбуница.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Ова е ниска долгнавеста планина сместена во јужниот дел на Кожанско, меѓу вештачкото Витивјанско Езеро на реката Бистрица на запад и север и долината на Трановалто од исток.[1]

Карпите на плинаната са офиолити и доломитски варовици.[1]

До рвот се стасува од селото Трановалто (670 м) за околу 2,5 часа.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Алонорахи Αλωνορράχη 957[1] во централниот дел
Свети Христофор Άγιος Χριστόφορος 809[1] во З дел
Свети Атанасиј, Ај Танаси Αγίου Αθανασίου Ράχη, Άϊ Θανάση Ράχη 671[1] во СИ дел
Кеља Κελλιά 871[1] во Ј дел
Куфалос Κούφαλος 909[1] во централниот дел
Орфанос Οφανός 706[1] во З дел
Цума Τσούμα 823[1] во централниот дел
Фанос, Зиќатиса Φανός, Ζυκιάτισα 705[1] во С дел
Фрахтис, Фрапсја Φράχτης, Φραψιά 843[1] во Ј дел

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 365. ISBN 978-960-86676-6-2.