Кожани (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кожанско)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кожани
Περιφερειακή ενότητα Κοζάνης
Округ
Општини во округот Кожани
Општини во округот Кожани
Местоположба во Грција
Местоположба во Грција
Координати: 40°20′N 21°40′E / 40.333° СГШ; 21.667° ИГД / 40.333; 21.667Координати: 40°20′N 21°40′E / 40.333° СГШ; 21.667° ИГД / 40.333; 21.667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
Админ. центарКожани
Површина
 • Вкупна3.516 км2 (1,358 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно150.196
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Пошт. бр.50x xx
Пов. бр.246x0
ISO 3166GR-58
Рег. таб.KZ
Мреж. местоkozani.gr

Кожани (грчки: Περιφερειακή ενότητα Κοζάνης) — округ во Егејска Македонија (денес Грција), дел од периферијата Западна Македонија. Зафаќа површина 3.516 км2

Има население од 156.807 жители. Денес најголемиот дел се Грци, но има и Македонци, Власи и др. Административен центар е градот Кожани кој воедно е и најголем и главен град на целата периферија Западна Македонија.

Се граничи на север со Постол, на запад со Костур, на северозапад со Лерин, на исток со Иматија и Пиерија, на југ со Гребен и на југозапад со Лариса во Тесалија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Перфектурата има 4 општини: Кожани, Серфиџе-Велвендо, Еордеја и Горуша.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Кожани се дели на 4 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 17 населени места и сочинуваат околу 8% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 12.000 Македонци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]