Радош и Мала Река

Координати: 40°42′14″N 21°34′35″E / 40.7039° СГШ; 21.5764° ИГД / 40.7039; 21.5764
Од Википедија — слободната енциклопедија
Радош и Мала Река
Βουνά Ξινού Νερού
Радош и Мала Река на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.011 м
Координати40°42′14″N 21°34′35″E / 40.7039° СГШ; 21.5764° ИГД / 40.7039; 21.5764
Географија
МестоЛеринско, Егејска Македонија
Карта

Радош и Мала Река (грчки: Βουνά Ξινού Νερού, порано: Ράδοσι, Μάλα Ρέκα) — планина во Леринско.[1] Највисок врв е Голем Извор (1.011 м).

Опис[уреди | уреди извор]

Ова претставува група од планини и ридови во југоисточниот дел на Леринско, кои се истакнуваат над околината за околу 400 м. Ридестото подрачје нема едно име, а денешното грчкото име Вуна Ксину Неру значи Горновъбенски Планини, по името на најголемата населба на подрачјето Горно Врбени.[1] Меѓу Македонците во употреба се три традиционални имиња — Радош е југозападниот дел на ридовите северно од Ајтос, а Мала Река на целиот северен дел источно од Бел Камен и западно од најисточниот дел — возвишението Кара Дуру. Групата се протега на исток до Нередска Планина (Вич), чиј продолжеток доаѓа до низината на Баница на север и до Долно Неволјани на југ. На исток, превојот Кирли Дервент кај Церово ја двои групата од југозападните краишта на планинскиот венец Мала Ниџе, кој е дел од Ниџе.[1] На север е низината Пелагонија, а на југ е котлината Сариѓол (Кајларско Поле).

Карпите на планината се варовници и конгломерати.[1]

До највисокиот врв се стасува преку патот Горно ВрбениБел Камен.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Голем Извор Ξηρή Πηγή, Γκόλμι Ισβάρ 1.011[1] СЗ над Горно Врбени
Селца Κούλα, Σέλτσα 1.000[1] СЗ над Горно Врбени
Голема, Бајрако Λάβαρο, Γκολέμα, Μπαΐρακο 1.001[1] СЗ над Горно Врбени
Кара Дуру Μαύρη Πέτρα, Καρά Ντουρού 1009[1] ЈЗ над Церово
Свети Атанасиј Άγιος Αθανάσιος 895[1] СИ над Бел Камен
Карлушка Ανεμόδαρτο,ή Καρλούσκα 935[1] С над Горно Врбени
Голема Глава Κάλας, Γκολέμα Γκάβα 893[1] ЈЗ над рудникот „Баница“
Радош Καψάλα, Ράδοσι, Σεβεσκέραβι 964[1]
Кукос Κούκκος, Κούκος 920[1] СИ над Бел Камен
Πέτρα 980[1] СЗ над Горно Врбени
Προσήλιο 918[1] С над Ајтос
Радош Συντ/χου Χονδρού, Ράδοσι 960[1]
Курија Ύψωμα Συντ/χου Παπαπέτρου, Κουρία 960[1] СЗ над Горно Врбени
Φανάρι 947[1] С над Спанци, З над Горно Врбени
Русфа Леска Φουντουκιές, Ρούσφα Λέσκα 956[1] С над Горно Врбени
Голем Дол 851 ЈЗ над рудник „Баница“
Слани Дол 807 Ј над Вртолом
Чакалов Дол 784 Ј над Лесковец

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 428. ISBN 978-960-86676-6-2.