Орљачка Планина

Координати: 40°00′34″N 21°12′05″E / 40.0094° СГШ; 21.2015° ИГД / 40.0094; 21.2015
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орљачка Планина
Όρλιακας
Орљачка Планина на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1475 м
Координати40°00′34″N 21°12′05″E / 40.0094° СГШ; 21.2015° ИГД / 40.0094; 21.2015
Географија
МестоГребенско, Егејска Македонија
Матичен венецПинд

Орљачка Планина (грчки: Όρλιακας, Орљакас) — планина во Гребенско, Егејска Македонија.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Ова е долга тесна планина во западниот дел на Гребенско и сочинува дел од венецот Северен Пинд. На запад и север е одвоена од планинскиот комплекс Василица со превојот (1.300 м) Дова – Кандила и потокот Потамули, а реката Венетик ја образува нејзината граница исток и југ. На југгозапад се поврзува со планината Љагуна преку билото на Егзархос (1.300 м).[1]

Често планината погрешно се вклучува во венецот Лигос. Архаичното име Спилио(с) Σπίλο(ς) значи „стрмна карпа“. На некои други карти името Орљакас е обележано само на источниот крај на планината, над селото Спилио (960 м), а други во Орљачка Планина ги вклучуваат и најзападните височини (кои може да се разгледуваат самостојно), до врвот Кантила.[1]

Карпите се офиолити, малку варовници, конгломерати и песочници.[1]

Орљачка Планина е дел од мрежата на заштитени подрачка Натура 2000 (1310001).[3]

Стрмните падини на планината се погодни за искачување по карпи.[3]

До врвот се стасува од планинскиот пат кој ги поврзува селата Тиста (900 м) и Лавда (1.040 м) и минува близу до самиот врв.[3]

Врвови
Име Грчки Висина Местоположба
Кандила Καντήλα 1.475 м[3] во западниот дел, Ј од Лавда[2]
Калогрија Καλόγρια 1.400 м[3]
Карамула Καραμούλα 1.200 – 1.000 м[3] во централниот дел, ИЈИ од Лавда и ЗЈЗ од Тиста[2]
Карецос Καρέτσος 1.432 м[3]
Кафадијас, Кокораса Καφαδίας, Κοκκοράσα 1.467 м[3] во западниот дел, ЈЈИ од Лавда[2]
Керасија Κερασιά 1.225 м[3] во централниот дел, ЈИ од Лавда и ЈЗ од Тиста[2]
Кревати Κρεββάτι 1.420 м[3] во западниот дел, Ј од Лавда[2]
Макростиви, Бакостиви Μακροστίβι, Μπακοστίβι 1.000 м[3] во источниот дел, З од Спилио[2]
Мегали Петра Μεγάλη Πέτρα 1.080 м[3] во источниот дел, ЗСЗ од Спилио[2]
Орљакас Όρλιακας 1.453 м[3] во источниот дел, ЈЈЗ од Тиста[2]
Рахи Керасијас Ράχη Κερασιάς 1.464 – 1.300 м[3]
Рахи Љарука Ράχη Λιαρούκα 1.080 – 800 м[3]
Ставрос Σταυρός 1.160 м[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 433. ISBN 978-960-86676-6-2.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 3,13 3,14 3,15 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 434. ISBN 978-960-86676-6-2.