Таљар

Координати: 40°11′14″N 21°04′19″E / 40.1872° СГШ; 21.0719° ИГД / 40.1872; 21.0719
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таљар
Τάλιαρος
Таљар на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.538 м
Координати40°11′14″N 21°04′19″E / 40.1872° СГШ; 21.0719° ИГД / 40.1872; 21.0719
Географија
МестоГребенско / Кожанско / Костурско, Егејска Македонија
Матичен венецГоруша
Карта

Таљар (грчки: Τάλιαρος, Талјарос) — планина во југозападна Егејска Македонија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Ова е издолжен планински венец на границите на Гребенско, Кожанско и Костурско (со Населичко). Претставува јужен продолжеток на планинскиот комплекс Горуша, од кој е одвоена со седлото Бафали или Русотари (1.240 м) и реката Капсалија. На некои карти се води како дел од Горуша, но мештаните ја сметаат за посебна планина, што е географски издржано. Од комплексот Скурџа (Пердика) на југ е одделена со седлото Какаранџа (1.220 м), реката Венетик и Жужелска Река, која пак ја двои од источните краишта на Смолика. Југоисточните ридести разграноци на Таљар и Горуша збирно се нарекуваат Гребенски Планини.[1]

Карпите на планината се конгломерати, песочници и меласа.[1]

До врвот Танасула (1.538 м) се стасува од превојот Бафали, низ кој минува патот Жупан - Борботско за околу 2 часа.[2]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Танасула Θανασούλας 1.538[1] во средиштето, СИ над Жужел
Вигла, Сарманџа Βίγλα, Σαρμάντζα 1.452[1]
Дасорахи, Таљар, Кури Δασορράχη, Τάλιαρος, Κουρί 1.358[1] на СЗ крај, ЈИ над Борботско
Коњари, Бари Κόνιαρης, Μπνάρι 1.467[1] во средиштето, И над Жужел
Ликокремасма Λυκοκρέμασμα 1.319[1]
Плака Πλάκα 1.187[1] на ЈИ крај, С над Дуско
Ставрос Σταυρός 1.227[1]
Хондра Дендра Χονδρά Δένδρα 1.235[1] на ЈИ крај, С над Дуско

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 453. ISBN 978-960-86676-6-2.
  2. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 454. ISBN 978-960-86676-6-2.