Прејди на содржината

Заградено

Координати: 41°34′06″N 24°31′30″E / 41.5683° СГШ; 24.5251° ИГД / 41.5683; 24.5251
Од Википедија — слободната енциклопедија
Заградено
Φρακτό
Падина на Заградено со водопад
Највисока точка
Надм. вис.1.953 м
Матичен врвДелибоска
Координати41°34′06″N 24°31′30″E / 41.5683° СГШ; 24.5251° ИГД / 41.5683; 24.5251
Географија
Заградено на карта

Карта

МестоДрамско, Егејска Македонија

Заградено (грчки: Φρακτό или Φραχτό, до 1969 г. Ζαγραντένιο[1]) — планина во Драмско, Егејска Македонија, на самата граница со Бугарија. Највисок врв e Делибоска (Δελημπόσκα) со 1.953 м.[2] Претставува дел од планинскиот систем на Централните Родопи, во највисокиот дел на Родопите на територијата на денешна Грција.[2]

Освен Делибоска други врвови се: Ипсома (1.873 м), Ликолака (1.850 м), на 700 м источно од граничните пирамиди бр 142 и 143, Капсалак (пирамида бр. 135, 1.829 м), Халеро (Рахи, 1817 м), Турсунски Врв и пирамида бр. 147 (Макруло, 1.752 м), Мнима Параскева (1.640 м) и други. Во јужниот дел на Заградено се наоѓа шумата Заградено, уникатна и недопрена од човекот, една од најзачуваните во Европа. Во пределот Заградено се наоѓа и Клисурата на Дивокозите, која претставува важно живеалиште за дивокозите.[2]

На Заградено се наоѓа напуштеното село Л’џа, каде има лековти бањи. Таму е и некогашното село Крушево.[2]

  1. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 12. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 3): 21. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]