Л’џа (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Л’џа
Л’џа во рамките на Егејска Македонија
Л’џа
Местоположба на Л’џа во Егејска Македонија
Л’џа на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Ејлиџе (Илиџе или Ејлиџе) е драмско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]