Чилеклер

Координати: 41°11′N 24°22′E / 41.183° СГШ; 24.367° ИГД / 41.183; 24.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чилеклер
Χαμοκέρασα
Чилеклер is located in Грција
Чилеклер
Чилеклер
Местоположба во областа
Чилеклер во рамките на Бук (општина)
Чилеклер
Местоположба на Чилеклер во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°11′N 24°22′E / 41.183° СГШ; 24.367° ИГД / 41.183; 24.367
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаНусретли
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно81
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Чилеклер (грчки: Χαμοκέρασα, Хамокераса)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 33 километри источно од градот Драма и на 17 километри југозападно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 252 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Хамокераса.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

До 1928 година во селото биле населени 112 бегалци од Турција[5]. Во 1928 година селото броело 112 жители, додека во 1940 година селото броело 198 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 201 жител, на пописот од 1961 година, во селото живееле 177 жители, во 1971 година имало 111 жители, во 1981 година имало 91 жител, додека во 1991 година имало 113 жители[6]. Денеска, населението на селото е 81 жител според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 198 201 177 111 91 113 115 81
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 66.