Балкалар

Координати: 41°11′N 24°19′E / 41.183° СГШ; 24.317° ИГД / 41.183; 24.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Балкалар
Ψηλόκαστρον
Балкалар is located in Грција
Балкалар
Балкалар
Местоположба во областа
Балкалар во рамките на Бук (општина)
Балкалар
Местоположба на Балкалар во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°11′N 24°19′E / 41.183° СГШ; 24.317° ИГД / 41.183; 24.317
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаНусретли
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно38
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Балкалар (грчки: Ψηλόκαστρον, Псилокастро)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 18 километри североисточно од градот Драма и на 25 километри југозападно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на падините на Родопите на надморска височина од 440 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Псилокастро .[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според грчката статистика, во 1913 година во селото живееле 50 луѓе.[5]

До 1928 година во селото биле населени 205 бегалци од Турција.[6] Во 1928 година селото броело 205 жители, додека во 1940 година селото броело 308 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 197 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 150 жители, во 1971 година имало 34 жители, во 1981 година имало 21 жител, додека во 1991 година имало 43 жители[7]. Денеска, населението на селото е 38 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 308 197 150 34 21 43 38
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 40.