Долно Караџаќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Караџаќој
Καπνόφυτο
Долно Караџаќој is located in Грција
Долно Караџаќој
Долно Караџаќој
Местоположба во областа
Долно Караџаќој во рамките на Бук (општина)
Долно Караџаќој
Местоположба на Долно Караџаќој во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°17′N 24°31′E / 41.283° СГШ; 24.517° ИГД / 41.283; 24.517Координати: 41°17′N 24°31′E / 41.283° СГШ; 24.517° ИГД / 41.283; 24.517
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаБук
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно123
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Долно Караџаќој (грчки: Κάτω Θόλος, Като Толос)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 51 километри североисточно од градот Драма и на 1 километри источно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 576 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство. По крајот на Балканските војни, местото било вклучено во составот на Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1940 година селото броело 179 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 263 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 210 жители, во 1971 година имало 168 жители, во 1981 година имало 137 жители, додека во 1991 година имало 159 жители[4]. Денеска, населението на селото е 163 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 179 263 210 168 137 159 163 123
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ντεντελέρ -- Παλιάμπελα
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 89.