Драма (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Драмски округ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драма
Περιφερειακή ενότητα Δράμας
Округ
Општини во округот Драма
Општини во округот Драма
Драма во Грција
Драма во Грција
Координати: 41°15′N 24°10′E / 41.250° СГШ; 24.167° ИГД / 41.250; 24.167Координати: 41°15′N 24°10′E / 41.250° СГШ; 24.167° ИГД / 41.250; 24.167
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
Админ. центарДрама
Површина
 • Вкупна3.468 км2 (1,339 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно98.287
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Поштен. бр.66x xx
Повик. бр.252x0
ISO 3166GR-52
Рег. таб.ΡΜ
Мреж. местоpedramas.eu

Драма (грчки: Περιφερειακή ενότητα Δράμας) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Источна Македонија и Тракија во Грција. Административен центар е градот Драма. Подрачјето на округот се приближно совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Драмско“. Ова е најсеверниот округ во Егејска Македонија и еден од двата најисточни (другиот е Кавала). На север се граничи со Пиринска Македонија и Смољанската област во Бугарија. Таа граница ја образуваат Родопите.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот е прилично планински. Во него се наоѓа дел од Славјанка (Алиботуш или Орвилос) на северозапад, Сминица (Меникио) во западниот дел и Боздаг (Фалакро) во североисточниот. Реката Места (Нестос) го сече округот од север кон исток. Во северниот дел кон Смољанската област е сместена шумата Карадере (Елатија), каде преовладува обичната смрча (Picea abies), белиот бор (Pinus sylvestris), црниот бор (Pinus nigra) и балканската бука (Fagus moesiaca). Шумарството во овој крај е мошне развиено, претежно за добивање на дрвена граѓа. Типични живот ни за Карадере се кафеавата мечка (Ursus arctos), големиот тетреб (Tetrao urogallus) и лештарката (Bonasa bonasia)[1].

Административно, округот Драма се граничи со окрузите Скеча (Ксанти) на исток, Кавала на југ, Сер на југозапад и запад и Пиринска Македонија (Благоевградска област) и Смољанската област во Бугарија на север. Јужните и западните делови на округот се претежно прекриени со земјоделска површина.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Драма се дели на 5 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 28 населени места и сочинуваат околу 16% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 16.000 Македонци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Разработка на трансграничен природен парк в Родопите“. Архивирано од изворникот на 2007-06-25. Посетено на 2014-07-04.
  2. Законска реформа „Каликратис“ PDF

Надворешни врски[уреди | уреди извор]