Просечен (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Просечен
Δήμος Προσοτσάνης
Dimos Prosotsanis - East Macedonia - Thrace.svg
Општина Просечен во областа Источна Македонија и Тракија
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област: Драмско Поле
Население: 16 481 (2001)
Седиште: Просечен
Нас. места: 22
Пошт. бр.: 662 00
Пов. бр.: 25220-2
Портал: prosotsani.gr

Просечен или Пресечен (грчки: Δήμος Προσοτσάνης, Димос Просоцанис) — општина во Драмскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Просечен (Пресечен). Сместена е северозападно од градот Драма. Позначајна знаменитост во општината е пештерата Маара (Ангитис) кај изворот на реката Драматица (Ангитис).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Просечен е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на поранешните општини Просечен и Минаре.

Општинска единица Просечен[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Просечен на картата на некогашниот округ Драма.
Поглед на Просечен

Според пописот од 2001 г., општината има 11 215 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Просечен
  • село Просечен (или Пресечен; Προσοτσάνη, Просоцани) (3 937 жители)
 • Општински оддел Боболец
 • Општински оддел Горенци
  • село Горенци (Καλή Βρύση, Кали Вриси) (1 065 жители)
 • Општински оддел Граменци
 • Општински оддел Калапот
  • село Калапот (Πανόραμα, Панорама) (89 жители)
 • Општински оддел Крлуково
  • село Крлуково (или Карликово; Μικρόπολη, Микрополи) (1 102 жители)
 • Општински оддел Кобалишта (779 жители)
  • село Кобалишта (Кубалишта, Кобалица; Κοκκινόγεια, Кокиногија) (600 жители)
  • село Нов Калапот (Αγγίτης, Ангитис) (108 жители) новосоздадено
  • село Раменци (или Мезе, Πηγές, Пигес) (71 жител)
 • Општински оддел Криводол
  • село Криводол (или Егри Дере; Καλλιθέα, Калитеја) (626 жители)
 • Општински оддел Плевна (2077 жители)
  • село Плевна (Πετρούσσα, Петруса) (1 945 жители)
  • село Ставрос (Σταυρός) (132 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Пршово
  • село Пршово (или Пршево; Ανθοχώρι, Антохори) (155 жители)
 • Општински оддел Ресилово
  • село Ресилово (Χαριτωμένη, Харитомени) (607 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓа и напуштеното село Кочан (Κοντσάν, Коцан).

Општинска единица Минаре[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Минаре на картата на некогашниот округ Драма.

Според пописот од 2001 г., општината Минаре (Δήμος Σιταγρών) се седиште во Фотилово (Фотоливос) има 5 266 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Фотилово
  • село Фотилово (или Сачивен; Φωτολίβος, Фотоливос) (1817 жители)
 • Општински оддел Голак
 • Општински оддел Голем Сивендрик
  • село Голем Сивендрик (или Г. Севендрик, Г. Семендрик; Μεγαλόκαμπος, Мегалокамбос) (427 жители)
 • Општински оддел Каракавак
  • село Каракавак (Μαυρολεύκη, Мавролевки) (563 жители)
 • Општински оддел Мал Сивендрик
  • село Мал Сивендрик (или М. Севендрик, М. Семендрик; Μικρόκαμπος, Микрокамбос) (340 жители)
 • Општински оддел Минаре
  • село Минаре (Σιταγροί, Ситагри) (998 жители)
 • Општински оддел Чал
  • село Чал (Αργυρούπολη, Аргируполи) (755 жители)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]