Драма (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драма
Δράμα
Амблем на Драма
Амблем
Драма се наоѓа во Грција
Драма
Координати: 41°09′ СГШ 24°08′ ИГД / 
Земја Грција
Област Источна Македонија и Тракија
Округ Драма
Населби 13
Управа
 • Градоначалник Томас Маргаритис[1]
Површина
 • Вкупна 488,830 km2 (188,740 sq mi)
Надм. вис. 115 m (377 ft)
Население (2001)[2]
 • Вкупно 55.632
 • Густина 0.11/km2 (0.29/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 661 00
Повик. бр. 25210
Рег. таб. ΡΜ
Оваа страница се однесува на градот Драма. За други значења видете Драма (појаснување).

Драма Шаблон:Lang-xx — град во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес дел од областа Источна Македонија и Тракија во Грција. Претставува административен центар на истоимениот округ и Општина Драма.

Име[уреди | уреди извор]

Во античко време градот бил познат со името Драбеск (Δραβήσκος). За современото име постои теорија дека потекнува од грчкиот збор Хидрама (Идрама, Ύδραμα)-хидро, т.е. вода.

Историја[уреди | уреди извор]

Во неговата околина живеало племето Едони, коишто најверојатно и го основале. Подоцна Филип II го присоединил кон македонската држава, во која останал се до нејзинoто паѓање под римска власт. За време на римјаните бил пазарски центар и воен логор на патот Виа Егнација.

Изглед и население[уреди | уреди извор]

Драма се наоѓа во северниот дел на Драмското Поле, кај реката Драматица или Ангиста ((на грчки Αγγίτης, Ангитис) во падините на планината Боздаг (на грчки Φαλακρό,Фалакро). Градот брои 42 501 жители. Бројот на Македонците е минорен, и не изнесува повеќе од 50 до 100 луѓе.

Клима[уреди | уреди извор]

Галерија со слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]