Ловчишта

Координати: 41°24′N 24°13′E / 41.400° СГШ; 24.217° ИГД / 41.400; 24.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловчишта
Καλλίκαρπο
Ловчишта is located in Грција
Ловчишта
Ловчишта
Местоположба во областа
Ловчишта во рамките на Драма (општина)
Ловчишта
Местоположба на Ловчишта во Општина Драма и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°24′N 24°13′E / 41.400° СГШ; 24.217° ИГД / 41.400; 24.217
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДрама
Општ. единицаОсеница
Надм. вис.&10000000000000660000000660 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно24
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ловчишта или Ловча (грчки: Καλλίκαρπο, Каликарпо[2]) — село во Општина Драма во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 46 километри северно од градот Драма, на надморска височина од 660 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Ловчишта се состоело од 48 семејства и 125 жители македонски муслимани[3][4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 390 македонски муслимани[5].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според грчката статистика од 1913 година, во селото живееле 513 жители, додека според пописот од 1920 година, во селото живееле 410 луѓе[6].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Каликарпо[7].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле населени 40 грчки бегалски семејства со вкупно 144 луѓе[6]. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 144 лица, додека во 1940 година селото броело 181 жител. Селото во пописот од 1951 година броело 58 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 112 жители, во 1971 година имало 46 жители, во 1981 година имало 25 жители, додека во 1991 година имало 26 жители[6]. Денеска, населението на селото е 24 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 181 58 112 46 25 26 50 24
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δράνοβον -- Καλλίκαρπο
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 130-131.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 196.
  6. 6,0 6,1 6,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 41.
  7. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.