Карадере (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карадере
Ελατιάς
Карадере is located in Грција
Карадере
Карадере
Местоположба во областа
Карадере is located in Драма (општина)
Карадере
Местоположба на Градобор во општината Драма и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°28.50′N 24°19.30′E / 41.47500° СГШ; 24.32167° ИГД / 41.47500; 24.32167Координати: 41°28.50′N 24°19.30′E / 41.47500° СГШ; 24.32167° ИГД / 41.47500; 24.32167
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски
ОпштинаДрама
Надм. вис.&100000000000015500000001.550 м
Заедница
 • Население0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.66035
Повик. бр.25240

Карадере или Кара Дере (грчки: Ελατιάς, Елатијас; до 1927 г. Καρά Ντερέ, Кара Дере[1][2]) — напуштено село во Драмско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Драма во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Карадере се наоѓа на југозападните падини на Родопите и влегува во историско-геоградската област Рупча (Рупчос), а управно се граничи со општината Бук. Соседни села се Каинчен, Дереќој, Пулово, Черњагово (Чернак) и Горно и Долно Алиќој, кои исто така се запустени. Селото било сместено на планината Карадере во која се одвива. Местото на кое се наоѓало селото денес се нарекува Кутра и претставуа центар за шумарска дејност. Оддалечено е на 72 км од градот Драма и 22 км до Љубан.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Според Стојо Шишков, кон крајот на XIX век селото Карадере било село во Рупчанската каза и населението се состоело од Македонци-муслимани (помаци).[3][4]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Во Првата балканска војна во 1912 г. селото е окупирано од бугарска војска. По Втората балканска војна во 1913 г. истото е припоено кон Грција. Според грчката статистика, во 1913 г. во Карадере (Καρά Ντερέ) живееле 274 лица.[5]

Во 1922 г. селото имало 153 жители, но во 1923 г. е напуштено. Грчките власти вршеле репресии врз населението во регионот со убивање и прогонување. Жителите на Карадере се преселиле во Турција или во селата од пиринската страна на областа Чеч (тогаш во Бугарија). Во 1927 г. селото е преименувано во Елатија (Ελατιά).[2] Во селото не се доведени грчки доселеници од Турција поради малиот број куќи, оддалеченоста и тешкиот терен. Во 1928 г. на ова место се попишани 32 мажи, поради тоа што тука бил сместен пограничен вод.[5]

Сепак, денес местото е центар на шумарското подрачје Карадере кое се простира крај границата со Бугарија. Во селото има стопански објекти и колиби кои ги користат туристи. Летно време толку многу посетители што нема доволно легла, па затоа се поставува шаторски логор.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  2. 2,0 2,1 Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 2012-06-30
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. Мехмед, Хюсеин. Помаците и торбешите в Мизия, Тракия и Македония. София. стр. 57. Архивирано од изворникот на 2 февруари 2011. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2021-09-09.
  5. 5,0 5,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 168.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]