Прејди на содржината

Дереќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дере Маала
Дере Маала во рамките на Егејска Македонија
Дере Маала
Местоположба на Дере Маала во Егејска Македонија
Дере Маала на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Дере Маала е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]