Височани

Координати: 41°11′N 24°6′E / 41.183° СГШ; 24.100° ИГД / 41.183; 24.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Височани
Ξηροπόταμος
Височани is located in Грција
Височани
Височани
Местоположба во областа
Височани во рамките на Драма (општина)
Височани
Местоположба на Височани во Општина Драма и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°11′N 24°6′E / 41.183° СГШ; 24.100° ИГД / 41.183; 24.100
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДрама
Општ. единицаДрама
Надм. вис.&10000000000000255000000255 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.554
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Височани или Височан (се среќаваат и Височен и Височени; грчки: Ξηροπόταμος, Ксиропотамос, до 1927 г. Βησωτσάνη, Висоцани[2]) — село во Општина Драма во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 8 километри северозападно од градот Драма, на надморска височина од 255 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 250 Турци и 1.150 жители Македонци[3][4]. Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 1.840 Македонци, 20 Грци, 36 Власи и 30 Албанци. Освен тоа, во селото работеле македонско и грчко училиште[3][5].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Ликостомо[6].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било мешано си 396 жители бегалци. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 1925 лица, додека во 1940 година селото броело 2568 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 2677 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 3051 жител, во 1971 година имало 2023 жители, во 1981 година имало 2381 жител, додека во 1991 година имало 2401 жител[7]. Денеска, населението на селото е 2554 жители според пописот од 2011 година.

Места во заедницата Височани преименувани со службен указ на 13 јануари 1969 година
Име Име Ново име Ново име[8] Опис[9]
Какавеџик[9] Κακαβιεζίκ Монодендри Μονοδένδρι месност на Ј од Височани[9]
Чирепе[9] Τσιρεπέ Потистра Ποτίστρα месност на Ј од Височани[9]
Калут[9] Καλούτ Рема Агиу Константину Ρέμα 'Αγίου Κωνσταντίνου река на ЈИ од Височани[9]
Ќор Бунар[9] Κιόρ Μπουνάρ Ксировриси Ξηρόβρυση извор на ЈИ од Височани на река Калут[9]
Карандилак[9] Καραντιλίκ Спилиес Σπηλιές месност на ЈЗ од Височани[9]
Бабамур[9] Μπαμπαμούρ Перистера Περιστέρα месност на ЈИ од Височани[9]
Пасково[9] Πάσκοβο Пигади Πηγάδι извор на З од Височани[9]
Кујњарник[9] Κουϊνιάρνικ Станес Στάνες возвишение на Боздаг на З од Височани (541,4 m)[9]
Сик Прнар[9] Σίκ Πουρνάρ Пурнарија Πουρνάρια врв на Боздаг на СЗ од Височани[9]
Бабин Дол[9] Μπαμπιντόλ Рема Михаил Аргангелу Ρέμα Μιχαήλ Αρχαγγέλου река на Боздаг на С од Височани[9]
Ракстуле Ραξτοϋλε Ксирорема Ξηρόρρεμα река
Рачан[9] Ρακτσάν Коцифорема Κοτσυφόρρεμα река на И од Височани[9]
Каинлак[9] Καλενίκ Ипсома Мавруди Ύψωμα Μαυρουδή врв на Боздаг на С од Височани (1465 m)[9]
Сивек Σίβεκ Итиес Ιτιές
Чернок[9] Τσερνόκι Маври Корифи Μαύρη Κορυφή врв на Боздаг на С од Височани (1132,9 m)[9]
Голак[9] Γκολάκι Гимно Γυμνό врв на Боздаг на С од Височани (1051 m)[9]
Чалелик[9] Τσαλεκίκ Ангатотон Άγκαθωτόν месност на Боздаг на СИ од Височани[9]
Паланкар Παλαγκάρ Хионисмени Χιονισμένη
Дупал[9] Ντούπαλ Трипес Τρύπες месност на Боздаг на С од Височани[9]
Перис[9] Πέρις Ипсома Елевтеријади Ύψωμα Έλευθεριάδη врв на Боздаг на СИ од Височани (1143 m)[9]
Патрик Дере[9] Πατρίκ Ντερέ Фидосерма Φιδόσερμα река на Боздаг на СЗ од Височани[9]
Гелем Дере[9] Γκελέμ Ντερέ Рема Нимфон Ρέμα Νυμφών река на И од Височани (Дабладџик или Блацишта)[9]
Герколаки[9] Γκερκολάκι Афти Άφτί месност на Боздаг на С од Височани[9]
Пилаф Дере Тепе Πιλάφ Ντερέ Τεπέ Стронгили Στρογγυλή река на Боздаг на СЗ од Височани[9]
Мешелик[9] Μεσελίκ Дриодасос Δρυόδασος месност на Боздаг на С од Височани[9]
Гатишта[9] Γκατίστα Перивлептон Περίβλεπτον врв на Боздаг на С од Височани (996,3 m)[9]
Каинтлак Καϊντλίκ Оксиес Όξυές
Дуз Киран Ντούζ Κιράν Левендико Λεβέντικο
Тикалница[9] Τικαλνίτσα Стронгилон Στρογγυλόν врв на Боздаг на С од Височани (2020 m)[9]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 2568 2677 3051 2023 2381 2401 2601 2554
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Βησωτσάνη -- Ξηροπόταμος
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 198.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 204-205.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 2.
  8. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 12. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 3): 20. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  9. 9,00 9,01 9,02 9,03 9,04 9,05 9,06 9,07 9,08 9,09 9,10 9,11 9,12 9,13 9,14 9,15 9,16 9,17 9,18 9,19 9,20 9,21 9,22 9,23 9,24 9,25 9,26 9,27 9,28 9,29 9,30 9,31 9,32 9,33 9,34 9,35 9,36 9,37 9,38 9,39 9,40 9,41 9,42 9,43 9,44 9,45 9,46 9,47 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“